Коронки на зуби. Які краще?

Зубна коронка — це незнімний протез, який використовується у випадках руйнування зуба більш ніж 50%, для того, щоб повернути зубу функціональні можливості та естетику. Іншими словами це протез, який імітує справжній зуб.

Зубні коронки — види та особливості

Коронки можна розділити на групи:

  • тимчасові та постійні
  • за виготовленням: штамповані, литі, пресовані
  • за матеріалом виготовлення: металеві, пластмасові, композитні, керамічні, цирконієві та комбіновані
  • за фіксацією: цементовані, які прикручуються, штифтові
  • за опорними елементами: поодинокі, опорні в мостоподібних протезах або складова телескопічних
  • за методом виготовлення: пряма (робиться прямо в ротовій порожнині пацієнта) і непряма (виготовляє технік в лабораторії).

Етапи виготовлення коронок

Практично завжди однакові, і складаються з двох основних: лікарського і лабораторного.

Лікарський етап: обпилювання зуба, як правило знімається від 1 до 3 мм тканини зуба, в залежності від виду коронки. Якщо зуб мертвий або в ньому потрібно лікувати канали (депульпувати), то, часто, такий зуб штифтується (армується), що підвищує його міцність та надійність майбутньої конструкції. Штифти можуть бути стандартні: титанові, скловолоконні, сталеві, карбонові або литі: сталеві, титанові, срібні, золоті та комбіновані. Фрезовані: цирконієві або металеві.

Зняття відбитка. Історично найточніший відбиток був з гіпсу, через те що не мав усадки. Але він був не зручний в роботі. І в ХІХ-XX столітті з’явилися силікони та полівинілсілаксани — це був прорив в стоматології. Але в них була усадка, яка негативно впливала на остаточний результат роботи.

Лабораторний етап: після отримання відбитка, робота потрапляє на стіл до зубного техніка, в лабораторію, і технік розпочинає виготовлення моделей: робочої та допоміжної. Після того як гіпс застиг, наступний етап — моделювання майбутнього зуба з воску під цільну коронку або під ковпачок для нанесення кераміки, пластмаси або композиту.

Далі робота передається в лабораторію, де технік до воску припаює літники та відливає протез з металу.

Потім робота знову повертається до зубного техніка, де він зрізає літники, підганяє протез на гіпсовій моделі та передає в клініку лікаря для примірки.

Після примірки протеза, якщо немає ніяких зауважень у пацієнта та лікаря, робота повертається в лабораторію для шліфування й полірування (якщо це металевий протез) і для нанесення кераміки/пластмаси/композиту (якщо це комбінована реставрація) і потім знову передається лікарю.

Лікарський етап — фіксація готової коронки на зуб.

Отже, спробуємо розібратися у кожному виду коронок і обрати найкращий варіант.

Суцільнолита коронка

Моделюється з воску, а потім відливається з металу, після полірується до дзеркального блиску. І так само можна нанести булатне напилення або виготовити її з золота.

Плюси: доступна ціна 20-40 євро, міцність.

Мінуси: низькі естетичні показники.

Висновок: економічна коронка, яка цілком може виконувати свою функцію.

Примітка: найчастіше використовується на останніх верхніх жувальних зубах (як кажуть самі пацієнти — «там де їх не видно»). Не можна використовувати ці коронки якщо коронки-антагоністи керамічні або металокерамічні — це призводить до відколів кераміки.

Тимчасова коронка

Найчастіше виготовляється з пластмаси на короткий термін. На час, поки зубний технік виготовляє постійну коронку.

Плюси: оптимальний рівень естетики та вартість 20-30 євро.

Мінуси: крихкість, пористість і наявність залишкового мономера, який руйнує ясна і, в деяких випадках, викликає алергію у пацієнтів. Тобто, технічно, змішується порошок (полімер) і рідина (мономер) і полімеризується до остаточного результату. Але, залишковий мономер (розчинник) все одно залишається. Необхідність підгонки конструкції в роті пацієнта (через особливості виготовлення коронки). Найчастіше, отримати ідеальний результат при використанні даного виду коронок — проблематично. При тривалому використанні, внаслідок залишкового мономера може викликати запалення ясен (гінгівіт або пародонтит).

Але, є альтернатива тимчасової коронки з пластмаси.

У нас, тимчасові коронки фрезеруються і/або друкуються на принтері зі спеціального композиту PMMA-поліметилметакрилату - термопластичного синтетичного матеріалу або PEEK (поліефірефіркетона) — біосумісного та зносостійкого матеріалу, міцного як кістка людини.

Плюси: точність і час виготовлення внаслідок використання цифрових технологій, міцність завдяки складу матеріалу. Відсутність залишкового мономера і відсутність алергічних реакцій інертний матеріал стійкий до окислення, легкий і що важливо ці матеріали інертні хімічно і біологічно, що дозволяє утилізувати їх без небезпеки для навколишнього середовища.

Мінуси: використовується як тимчасова конструкція.

Висновок: тимчасова коронка показана для заміщення втраченого зуба на короткий термін. Ви повинні звернути увагу на те, як вона виготовляється, щоб надалі уникнути проблем з яснами та не викликати алергічну реакцію. Вартість такої роботи приблизно 30 євро.

Комбіновані коронки

Це коронки з металопластмаси, металокомпозиту, металокераміки.

Принцип і мета цих коронок практично однакова. Мета — задовольнити естетичну потребу пацієнта. Так би мовити — компроміс між естетикою і міцністю.

Принцип виготовлення: препарується зуб, з нього знімається зліпок і передається в лабораторію техніку. Технік відливає розбірну модель і моделює з воску ковпачок, який надалі замінюється на метал. Далі метал обробляється і на нього наноситься або пластмаса (читайте нижче про недоліки), композит (недовговічний) або наноситься кераміка і спікається.

Чому я перестав встановлювати металокерамічні коронки

У цьому ролику я розповім про плюси та мінуси металокерамічних коронок, про їхню принципову відмінність від керамічних та цирконієвих. Розповім про процес виготовлення металокерамічних коронок і чому це завжди так довго.

Плюси: естетика, умовна міцність (належить до металокераміки, приблизно 50-70 МПа). Відносно невисока вартість від 50 до 250 євро залежно від кваліфікації техніка та керамічної маси.

Мінуси: занадто багато тканин препарується і, як наслідок, під цей вид конструкцій зуб як правило депульпують (видаляється нерв) і штифтується.

Наявність згодом синюшних ясен внаслідок краю коронки, який заходить під ясна і надалі відбувається рецесія ясен (опускання ясен), при виготовленні такої конструкції, повинна бути нормальна клінічна висота свого зуба і має бути відсутнім глибокий прикус.

Внаслідок багатоетапності виконання роботи — відсутність точності через ймовірні похибки на кожному етапі.
Висновок: коронка довговічна, може прослужити 5-8 років, але з естетики поступається безметаловим коронкам. І через 2-4 роки може з'явитися синюшність ясен навколо коронки.

Примітка: важливо звернути увагу з якого матеріалу виготовлялися ваші інші коронки (якщо такі є), щоб уникнути окислення і гальванозу.

Безметалеві керамічні коронки

Це коронки Е.мах (дисилікат літію), оксид цирконієві коронки, оксид цирконію покритий керамікою, полевошпатна кераміка.

Коронка з польового шпату (кераміка)

Керамічні коронки гарно зарекомендували себе у стоматології. Як правило, вони фрезеруються на спеціальному обладнанні (виготовляються близько 30 хвилин), а потім, встановлюються та цементуються на зуб. Це як раз той варіант коронки, який використовується на передній групі зубів для досягнення високих естетичних потреб пацієнта.

Мінуси: вартість 150-250 євро, неможливість поєднувати в мостовидні конструкції.

Плюси: високий естетичний результат, термін служби понад 8 років. Не потрібно запікати в спеціальній печі. Широка колірна гама, біосумісність і відмінна транслюценція (ефект хамелеона), переломлення світла відповідне своїм зубам, не потрібно депульпувати зуб.

Висновок: відмінна альтернатива металокерамічній коронці на передні зуби.

Примітка: виготовляється тільки на спеціальному обладнанні (стоматологічний фрезер з комп'ютерним керуванням).

Зубні коронки Е.мах (дисилікат літію)

Дуже міцний матеріал і використовується для виготовлення зубних коронок, вкладок, накладок, вінірів та люмінірів. Їх міцність становить приблизно 400 МПа.

Мінуси: висока вартість (250-500 євро).

Плюси: висока естетика і міцність, практично повністю повторює колір і структуру природнього зуба. Мінімальне препарування зубів, а в деяких випадках — без препарування. Біосумісність і відсутність алергії у пацієнтів.

Висновок: це саме той варіант коронок, який не відрізнить від справжніх зубів навіть стоматолог. Термін служби від 10 років.

Примітка: весь процес підбору форми та кольору зуба пацієнт може спостерігати, ці коронки також фрезеруються на спеціальному обладнанні та внаслідок цього мають високу точність.

Коронки з оксиду цирконію

Оксид цирконієві коронки — відмінна альтернатива металокерамічним. Виготовляти можна як цільноанатомічні коронки, так і ковпачок під нанесення кераміки.

Мінуси: вартість 150-400 євро.

Плюси:

  • міцність (600-1400 МПа)
  • естетика (завдяки широкій гамі відтінків)
  • можливість виготовлення мостоподібних протезів
  • відсутність алергічних реакцій, біосумісність
  • не потрібно депульпувати зуб
  • термін служби від 10 років.

Основні вимоги до зубних коронок

Прочитавши короткі характеристики коронок можемо зробити висновок, що основні вимоги до зубних коронок:

  • висока міцність
  • біосумісність з тканинами пародонту (ясна, тканини зуба)
  • естетика
  • термін експлуатації та гарантії
  • термін виготовлення
  • вартість.

Яку ж зубну коронку обрати?

Повертаючись до питання вибору (металокераміка або кераміка?), то виготовлення металокерамічної зубної коронки:

  • вартість депульпування зуба
  • вартість виготовлення вкладки (штифта)
  • вартість самої коронки

за ці ж гроші можна встановити керамічну (безметалеву) коронку, це дозволить:

  • зберегти життєздатність зуба
  • отримати естетично правильне рішення (відсутність синюшних ясен)
  • отримати вищу міцність конструкції (прибл. в 10-20 разів)
  • дозволить уникнути алергічних реакцій в майбутньому.

В нашій цифрової лабораторії використовується обладнання CEREC, яке максимально швидко і точно дозволить створити керамічну коронку. Зазвичай, виконується за одне відвідування пацієнта.

На всі роботи по керамічним коронкам (діоксид цирконію, E.MAX, польовий шпат) ми даємо гарантію 3 роки за умови виконання всіх рекомендацій лікаря.

Звертайтесь до нас.

Максим Макаренко

Максим Макаренко Спеціалізується: хірургія та імплантологія, протезування та пародонтологія