Коронки на зуби. Які краще?

Зубна коронка - це незнімний протез, який використовується у випадках руйнування зуба більш ніж 50 відсотків, для того, щоб повернути зубу функціональне навантаження і естетику. Іншими словами це протез, який імітує справжній зуб.

Зубні коронки - види та особливості

Коронки можна розділити на групи:

 • тимчасові і постійні
 • за виготовленням: штамповані, литі, пресовані
 • за матеріалом виготовлення: металеві, пластмасові, композитні, керамічні, цирконієві і комбіновані
 • за фіксацією: цементовані, які прикручуються, штифтові
 • за опорними елементами: поодинокі, опорні в мостоподібних протезах або складова телескопічних
 • за методом виготовлення: пряма (робиться прямо в ротовій порожнині пацієнта) і непряма (виготовляє технік в лабораторії).

Етапи виготовлення коронок

Практично завжди однакові, і складаються з двох основних: лікарського і лабораторного.

Лікарський етап: обпилювання зуба, як правило знімається від 1 до 3 мм тканини зуба, в залежності від виду коронки. Якщо зуб мертвий або в ньому потрібно лікувати канали (депульпувати), то, часто, такий зуб штифтується (армується), що підвищує його міцність та надійність майбутньої конструкції. Штифти можуть бути стандартні: титанові, скловолоконні, сталеві, карбонові або литі: сталеві, титанові, срібні, золоті і комбіновані. Фрезовані: цирконієві або металеві.

Зняття відбитка — історично найточніший відбиток був з гіпсу, за рахунок того, що не мав усадки. Але він був не зручний в роботі. І в ХІХ-ХХ столітті з’явилися силікони і полівинілсілаксани — це був прорив в стоматології. Але в них була усадка, яка негативно впливала на остаточний результат роботи.

Лабораторний етап: після отримання відбитка, робота потрапляє на стіл до зубного техніка, в лабораторію, і технік приступає до виготовлення моделей: робочої та допоміжної. Після того як гіпс застиг, наступний етап — моделювання майбутнього зуба з воску під цільну коронку або під ковпачок для нанесення кераміки, пластмаси або композиту.

Далі робота передається в лабораторію, де технік до воску припаює літники і відливає протез з металу.

Потім робота знову повертається до зубного техніка, де він зрізає літники, підганяє протез на гіпсовій моделі і передає в клініку лікаря для примірки.

Після примірки протеза, якщо немає ніяких зауважень у пацієнта та лікаря, робота повертається в лабораторію для шліфування й полірування (якщо це металевий протез) і для нанесення кераміки/пластмаси/композиту (якщо це комбінована реставрація) і потім знову передається лікарю.

Лікарський етап — фіксація готової коронки на зуб.

Отже, спробуємо розібратися у кожному виду коронок і обрати найкращий варіант.

Суцільнолита коронка

Моделюється з воску, а потім відливається з металу, після полірується до дзеркального блиску. І так само можна нанести булатне напилення або виготовити її з золота.

Плюси: доступна ціна 20-40 євро, міцність.

Мінуси: низькі естетичні показники.

Висновок: економ-коронка, яка цілком може виконувати свою функцію.

Примітка: найчастіше використовується на останніх верхніх жувальних зубах (як кажуть самі пацієнти — «там де їх не видно»). Не можна використовувати ці коронки якщо коронки-антогоністи керамічні або металокерамічні — це призводить до відколів кераміки.

Тимчасова коронка

Найчастіше виготовляється з пластмаси на короткий термін. На час, поки зубний технік виготовляє постійну коронку.

Плюси: оптимальний рівень естетики і вартість 20-30 євро.

Мінуси: крихкість, пористість і наявність залишкового мономера, який руйнує ясна і, в деяких випадках, викликає алергію у пацієнтів. Тобто, технічно, змішується порошок (полімер) і рідина (мономер) і полімеризується до остаточного результату. Але, залишковий мономер (розчинник) все одно залишається. Необхідність підгонки конструкції в роті пацієнта (через особливості виготовлення коронки). Найчастіше, отримати ідеальний результат при використанні даного виду коронок — проблематично. При тривалому використанні, за рахунок залишкового мономера може викликати запалення ясен (гінгівіт або пародонтит).

Але, є альтернатива тимчасової коронки з пластмаси.

У нас, тимчасові коронки фрезеруються і/або друкуються на принтері зі спеціального композиту PMMA-поліметилметакрилату - термопластичного синтетичного матеріалу або PEEK-поліефірефіркетона - біосумісного та зносостійкого матеріалу, міцного як кістка людини.

Плюси: точність і час виготовлення за рахунок цифрових технологій, міцність за рахунок складу матеріалу. Відсутність залишкового мономера і відсутність алергічних реакцій інертний матеріал стійкий до окислення, легкий і що важливо ці матеріали інертні хімічно і біологічно, що дозволяє утилізувати їх без небезпеки для навколишнього середовища.

Мінуси: використовується як тимчасова конструкція.

Висновок: тимчасова коронка показана для заміщення втраченого зуба на короткий термін. Ви повинні звернути увагу на те, як вона виготовляється, щоб надалі уникнути проблем з яснами і не викликати алергічну реакцію. Вартість такої роботи приблизно 30 євро.

Комбіновані коронки

Це коронки з металопластмаси, металокомпозиту, металокераміки.

Принцип і мета цих коронок практично однакова. Мета - задовольнити естетичну потребу пацієнта. Так би мовити - компроміс між естетикою і міцністю.

Принцип виготовлення: препарується зуб, з нього знімається зліпок і передається в лабораторію техніку. Технік відливає розбірну модель і моделює з воску ковпачок, який в подальшому замінюється на метал. Далі метал обробляється і на нього наноситься або пластмаса (читайте нижче про недоліки), композит (недовговічний) або наноситься кераміка і спікається.

Плюси: естетика, умовна міцність (відноситься до металокераміки, приблизно 50-70 МПа). Відносно невисока вартість від 50 до 250 євро залежно від кваліфікації техніка та керамічної маси.

Мінуси: занадто багато тканин препарується і, як наслідок, під цей вид конструкцій зуб як правило депульпують (видаляється нерв) і штифтується.

Наявність синюшних ясен згодом за рахунок краю коронки, який заходить під ясна і надалі відбувається рецесія ясен (опускання ясен), при виготовленні такої конструкції, повинна бути нормальна клінічна висота свого зуба і має бути відсутнім глибокий прикус.

За рахунок багатоетапності виконання роботи - відсутність точності через ймовірні похибки на кожному етапі.
Висновок: коронка довговічна, може прослужити 5-8 років, але з естетики поступається безметаловим коронкам. І через 2-4 роки може з'явитися синюшність ясен навколо коронки.

Примітка: важливо звернути увагу з якого матеріалу виготовлялися ваші інші коронки (якщо такі є), щоб уникнути окислення і гальванозу.

Безметалеві керамічні коронки

Це коронки Е.мах (дисилікат літію), з оксиду цирконію, оксид цирконію покритий керамікою, полевошпатна кераміка.

Коронка з польового шпату (кераміка)

Гарно зарекомендував себе на ринку стоматології. Як правило фрезерується на спеціальному обладнанні і робиться приблизно близько 30 хвилин, потім цементується на зуб. Це як раз той варіант коронки, який використовується на передній групі зубів для досягнення естетичних потреб пацієнта.

Мінуси: вартість 150-250 євро, неможливість поєднувати в мостовидні конструкції.

Плюси: високий естетичний результат, термін служби більше 8 років. Не потрібно запекати в спеціальній печі. Широка колірна гама, біосумісність і відмінна транслюсценція (ефект хамелеона), преломлення світла відповідне своїм зубам, не потрібно депульпувати зуб.

Висновок: відмінна заміна металлокерамічній коронки на передні зуби.

Примітка: виготовляється тільки на спеціальному обладнанні (Фрезер).

Зубні коронки Е.мах (дисилікат літію)

Дуже міцний матеріал і використовується для виготовлення зубних коронок, вкладок, накладок, вінірів та люмінірів. Їх міцність становить приблизно 400 МПа.

Мінуси: висока вартість (250-500 євро).

Плюси: висока естетика і міцність, практично повністю повторює колір і структуру природнього зуба. Мінімальне препарування зубів, а в деяких випадках - без препарування. Біосумісність і відсутність алергії у пацієнтів.

Висновок: це саме той варіант коронок, який не відрізнить від справжніх зубів навіть стоматолог. Термін служби від 10 років.

Примітка: весь процес підбору форми і кольору зуба пацієнт може спостерігати, ці коронки також фрезеруються на спеціальному обладнанні і за рахунок цього мають високу точність.

Коронки з оксиду цирконію

Відмінна альтернатива металокераміці. Виготовляти можна як цільноанатомічні коронки, так і ковпачок під нанесення кераміки.

Мінуси: вартість 150-400 євро.

Плюси: міцність 600-1400 МПа. Естетика (за рахунок широкої гами відтінків). Можливість виготовлення мостоподібних протезів, відсутність алергічних реакцій, біосумісність, не потрібно депульпувати зуб. Термін служби від 10 років.

Основні вимоги до зубних коронок

Прочитавши короткі характеристики коронок можемо зробити висновок, що основні вимоги до зубних коронок:

 • висока міцність
 • біосуміцність з тканинами пародонту (ясна, тканини зуба)
 • естетика
 • термін експлуатації і гарантії (а також, термін виготовлення)
 • вартість

Яку ж зубну коронку обрати?

Повертаючись до питання вибору (металокераміка або кераміка?), то виготовлення металокерамічної зубної коронки:

 • вартість депульпіровання зуба
 • вартість виготовлення вкладки (штифта)
 • вартість самої коронки

за ці ж гроші можна встановити керамічну (безметалеву) коронку, це дозволить:

 • зберегти життєздатність зуба
 • отримати естетично правильне рішення (відсутність синюшних ясен)
 • отримати більш високу міцність конструкції (прибл. в 10-20 разів)
 • дозволить уникнути алергічних реакцій в майбутньому.

В нашій цифрової лабораторії використовується обладнання CEREC, яке максимально швидко і точно дозволить створити керамічну коронку. Зазвичай, виконується за одне відвідування пацієнта.

На всі роботи по керамічним коронкам (діоксид цирконію, E.MAX, польовий шпат) ми даємо гарантію 3 роки за умови виконання всіх рекомендацій лікаря. Звертайтесь до нас.

Максим Макаренко

Максим Макаренко Спеціалізується: хірургія та імплантологія, протезування та пародонтологія
м. Київ
вул. Новомостицька 25Б
Пн - Пт: 09:00 - 21:00
Сб - Нд: 09:00 - 21:00

Ліцензія МОЗ

від 05.01.2021 № 23/21/М