Що таке пародонтит і як він лікується

У цій статті ми розповімо про те, що таке пародонтит, які ознаки цього захворювання, чим він є небезпечним, які існують методи лікування пародонтиту і як його уникнути. Наприкінці статті відповімо на часті питання про пародонтит, які нам задають пацієнти.

Пародонтит — це хронічне запальне захворювання тканин пародонту, спричинене бактеріями, яке, зрештою, призводить до втрати зубів.

Пародонт — це цілий комплекс тканин, що оточує зуб і включає: альвеолярні відростки із зубними альвеолами, ясна, зуб і зв’язковий апарат, який пов’язує зуб з альвеолою (періодонт). В нормі, такий комплекс надійно утримує зуби в кістковій тканині щелепи, а ясна захищають його від травмування твердими частинками їжі та від проникнення мікроорганізмів. І якщо хоча б один пункт із цього комплексу починає руйнуватися, то страждає вся структура.

Основні ознаки захворювання тканин пародонту

 

ознаки захворювання тканин пародонту

 

1. Симптоматичний гінгівіт (запалення ясен), у такому разі ясна мають всі ознаки запалення: почервоніння, набряклість, кровоточивість при чищенні зубів або при дотику, і може викликати сильний біль у гострій фазі запалення, що створює труднощі при пережовуванні їжі та чищенні зубів.

2. Пародонтальна кишеня (наявність вільного простору між зубом, яснами та кісткою).

 

ознаки захворювання тканин пародонту

 

3. Травматична оклюзія. Оклюзія — це максимальний контакт зубів. У нормі (фізіологічно) має бути одномоментне змикання зубів. При патологічній оклюзії — зуби не можуть протидіяти жувальному навантаженню та без ознак стирання твердих тканин починають нахилятися в один чи інший бік від жувального навантаження.

4. Горизонтальна та вертикальна резорбція кісткової тканини (втрата анатомічної цілісності кістки). Діагностується вона тільки рентгенологічно, у порожнині рота може мати різні клінічні симптоми, такі як: оголення коренів зубів, рухливість зубів.

Вище ми описали 4 пункти, які характерні при пародонтиті, і в залежності від наявності або відсутності кожного з них визначається ступінь захворювання.

Причини виникнення пародонтиту

Причинами патологічних процесів у тканинах пародонту можуть бути різні фактори місцевого і загального характеру. До загальних факторів відносяться серцево-судинні захворювання, захворювання органів травного тракту тощо.

Місцеві фактори — це зубні відкладення, травматична оклюзія, відсутність санації порожнини рота, пломби і коронки з краями, що нависають, неякісні зубні протези, шкідливі звички, неправильно розташовані вуздечки губ і язика, аномалії прикусу.

Як проводиться діагностика пародонту?

Перед тим, як визначити діагноз і призначити лікування, проводиться багаторівнева діагностика. Під час візуального огляду лікар оцінює індекс кровоточивості ясен, індекс нальоту, проводить глибоке зондування зубоясенної борозни для виявлення пародонтальних кишень та кровоточивості ясен, перевіряє рухливість зубів. Також, проводиться рентгенологічне обстеження, яке дає змогу побачити остеопороз, деструкцію (порушення цілісності) кісткової тканини та підтвердити чи спростувати діагноз «пародонтит».

Як лікується пародонтит?

Лікар-стоматолог проводить лікування місцево, в ротовій порожнині, складаючи план лікування з урахуванням особливостей клінічної ситуації в кожному конкретному випадку.

На перших етапах захворювання завжди проводиться консервативне лікування, призначається професійна гігієна, тобто зняття надясенних та підясенних зубних відкладень.

Якщо глибина кишені біля зубів більше 3 мм, проводиться закритий кюретаж, який допомагає прибрати підясенні зубні відкладення та грануляції глибоко біля коріння, що не зможе зробити звичайна гігієна зубів. Також, у консервативному лікуванні можливе застосування лазера, Vector-терапія та озонотерапія. І найголовніше проводиться корекція навичок з догляду за порожниною рота в домашніх умовах.

 

 

Важливо пам’ятати, що, незважаючи на те, що пацієнт багато в чому покладається на допомогу пародонтолога або гігієніста, в односторонньому порядку позитивного результату досягти на тривалий період практично неможливо. Пацієнт повинен виявляти високий рівень співпраці.

Після завершення консервативного лікування призначають підтримуючу терапію. Основна мета підтримуючої терапії полягає у запобіганні рецидиву пародонтиту. Її можна розділити на 2 напрямки:

1. Засоби для догляду за ротовою порожниною в домашніх умовах. Це можуть бути різні пасти, ополіскувачі, щітки, йоржики, іригатори тощо.

2. Профгігієна у пародонтолога не рідше ніж 1 раз на 3 місяці перший рік із можливим призначенням протизапальних, антибактеріальних та протигрибкових препаратів. Необхідність застосування фармацевтичних препаратів визначає лікар після отримання результатів про наявність патогенної мікрофлори в ротовій порожнині.

Таким чином, ефективна підтримуюча терапія забезпечує сприятливий довгостроковий прогноз для зубів, уражених пародонтитом.

Хірургічні методи лікування пародонтиту

Якщо консервативне лікування не дало позитивних результатів, лікар-пародонтолог може запропонувати хірургічні методи лікування пародонтиту. Існує кілька методик хірургічного лікування захворювання тканин пародонту:

 

відкритий та закритий кюретаж

 

1. Відкритий кюретаж — оперативне втручання, яке передбачає відшарування ясен від коріння зубів та кістки щелепи. Після цього спеціальними кюретами прибирають усі грануляції (запальні тканини), полірують коріння зубів щітками та пастами для того, щоб корінь був гладким та виключав можливість приєднання мікроорганізмів. Після проведення цих процедур ясна ушиваються та призначається медикаментозна терапія: антибіотики, десенсибілізуючі, протигрибкові та протизапальні препарати.

2. Гінгівотомія — розсічення ясен. Один із методів відкритого кюретажу. Найчастіше використовується при поодиноких абсцесах (поодиноких патологічних кишенях). Від краю ясен до вільної слизової оболонки проводиться вертикальний розріз. Виконується ця операція для того, щоб розкрити пародонтальний абсцес і випустити вміст кишені (серозний або гнійний ексудат).

3. Гінгівектомія (проста, радикальна) — висічення ясен. Ще один із методів відкритого кюретажу. Найчастіше використовується при генералізованих пародонтитах середньої тяжкості, коли необхідно висікти частину краю запалених ясен, яка не піддається лікуванню або створює патологічну кишеню. На відміну від гінгівотомії, хірургічний розріз робиться горизонтальний для висічення запалених ясен до здорових тканин та ушивається. Після операції призначається медикаментозна терапія.

4. Лоскутні операції (коректують край ясен)

Гінгівопластика — операції із застосуванням засобів, що стимулюють регенерацію кісткової тканини.

Гінгівостеопластика — один із методів корекції контурів краю ясен, який проводиться після повної санації порожнини рота, коли пародонтит у стадії ремісії. Проводиться для того, щоб закрити лоскутами пародонтальні кишені, прибрати оголені шийки зубів та в естетичних цілях.

Дефекти закриваються за допомогою переміщення слизово-окістяних лоскутів в потрібну зону і фіксуються мікрошвами. Якщо дефекти великі і є спад кісткової тканини, операцію, як правило, виконують у кілька підходів. Спочатку проводиться кісткова пластика за допомогою різних остеопластичних матеріалів, що стимулюють регенерацію кісткової тканини. Ці матеріали є тваринного, людського та штучного походження. За допомогою них створюється обсяг кістки, який дозволяє провести другий етап — гінгівопластику.

5. Операції для формування передньої частини ротової порожнини (френулотомія, френулектомія, пластика напередодні).

Френулотомія — це розтин вуздечки верхньої губи або язика. Використовується при низькому прикріпленні вуздечки губи або високому прикріпленні вуздечки язика до альвеолярного слизової відростка. Робиться це для того, щоб виключити відтягування слизової оболонки у напрямку вуздечки, щоб запобігти оголенню шийок зубів і виключити надалі локалізований пародонтит.

Френулектомія — це висічення вуздечки верхньої губи (як правило з ясенним міжзубним сосочком) з подальшою пластикою ясен або висічення вуздечки язика з подальшою гінгівопластикою.

Пластика передньої частини ротової порожнини – це хірургічний метод лікування пародонтитів. За допомогою цього методу при переміщенні лоскутів слизової оболонки створюється глибока передня частина порожнини рота, що дає можливість зняти напругу краю ясен і тим самим призупинити рецесію ясна.

Крім того, до хірургічних методик лікування відносять видалення рухомих зубів. Як правило, це зуби з рухливістю 3-4 ступеня, які на рентгенівському знімку або знаходяться в яснах, або торкаються кістки лише апікально (1-3 мм). Такі зуби видаляються щоб виключити травматичну оклюзію і усунути травматичний фактор для навколишніх тканин і зубів.

Часті питання про пародонтит

Чи можна вилікувати пародонтит лазером?

Лазером випарюють (випалюють) грануляції у пародонтальних кишенях. Розглядати лазер як основний метод лікування пародонтиту не можна. Лазер застосовується в протоколі лікування, проте лікування пародонтиту відбувається комплексно.

 

 

Є дослідження в якому говориться, що ефект від застосування лазера під час лікування пародонтиту короткостроковий. Його довгостроковий ефект залишається неясним через суттєві методологічні недоліки та недостатню кількість поточних досліджень.

Чи правда, що пародонтиту можна позбутися за допомогою імплантації?

На жаль, ні. Імплантація – це метод, який замінює відсутній зуб. Якщо людині визначено діагноз "пародонтит", то бактеріальний наліт, який є в порожнині рота, сприятиме розвитку спочатку мукозиту (запалення ясен навколо імпланту), а потім може призвести до периімплантиту.

Людям, у яких є імпланти рекомендується проводити професійну гігієну кожні 3 місяці, тобто частіше ніж тим, у кого немає протезів. Це дозволить продовжити термін служби імплантів.

До яких наслідків може призвести невиліковний пародонтит?

На жаль, пародонтит – це хронічне захворювання, яке вилікувати повноцінно неможливо, а можна лише призупинити процес. На початкових етапах розвитку пародонтиту пацієнт може навіть не підозрювати про захворювання, зважаючи на відсутність дискомфорту, і звернеться за стоматологічною допомогою зовсім з іншого питання, випадково дізнавшись про наявність пародонтиту. Звичайно, на початковому етапі розвитку захворювання прогноз буде сприятливіший, ніж при тяжкому ступені пародонтиту. Якщо взагалі не проводити жодного лікування, на жаль, пацієнт може з часом втрачати зуби.

Як уникнути подальшого загострення захворювання?

Пацієнт повинен розуміти, що за відсутності співпраці з його боку можуть бути досягнуті лише невеликі тимчасові покращення. Після завершення активного пародонтологічного лікування необхідно проводити регулярні сеанси підтримуючої терапії. На кожному сеансі підтримуючої терапії проводиться діагностика тканин пародонту, а отримані дані заносять до карти пацієнта. Ці показники оцінюються для своєчасного виявлення рецидивів пародонту.

Скільки коштує вилікувати пародонтит? З чого складається вартість?

Фактична ціна та результат лікування залежать від ступеня співпраці пацієнта і виконання ним рекомендацій стоматолога та гігієніста. Якщо пацієнт регулярно відвідує стоматолога з метою професійної гігієни та профілактичного динамічного спостереження стану тканин пародонту та всієї порожнини рота, то істотних фінансових збитків пацієнтові це захворювання не принесе.

Вартість може змінюватись в залежності від клінічної ситуації пацієнта. Коли пацієнт приходить на прийом до лікаря-стоматолога, лікар оцінює стан ротової порожнини в цілому (стан слизової оболонки, наявність зубних відкладень, наявність каріозних порожнин, якість запломбованих та протезованих зубів), та складає план лікування всієї порожнини рота, оскільки симптоматика з якою пацієнт звернувся - це наслідок вчасно невирішених проблем із зубами та тканинами пародонту.

Що потрібно робити, щоб не було пародонтиту?

Ми вже говорили про те, що причиною пародонтиту можуть бути зубні відкладення, відсутність санації порожнини рота. Але першоджерелом цих причин зазвичай служить неякісна гігієна порожнини рота.

Якщо ви забуваєте чистити зуби перед сном - ви з більшою ймовірністю зіткнетеся з карієсом. Карієс може призвести до хворобливих інфекцій, а ті, у свою чергу, провокують розвиток пародонтиту. А далі все наростатиме як снігова куля: імунна система починає боротися з бактеріями, кісткова тканина поступово руйнується, зуби починають випадати.

Пам'ятайте, що кожного разу, коли ми їмо, ми годуємо бактерії та допомагаємо їм розмножуватися. Найкраще бактерії знищує зубна паста з фтором. Ми знайшли дослідження, яке показало, що дорослі корейці, які чистять зуби тричі на день, набагато рідше хворіють на пародонтит, ніж американці та австралійці, які чистять зуби двічі на день.

Але чистити зуби щіткою мало. Якщо не чистити простору між зубами, твердий наліт з часом перетвориться на зубний камінь. Впоратися із зубним каменем самостійно вже не вийде - це під силу тільки гігієністу в кабінеті стоматолога. При цьому тканина ясен може опухнути або кровоточити. Це називається гінгівітом - початковою стадією захворювання ясен. За відсутності лікування гінгівіт переростає у пародонтит.

Тому Американська асоціація стоматологів та Національна служба охорони здоров'я Великобританії рекомендує використовувати зубну нитку, щоб знизити ймовірність захворювань ясен.

Лідія Булигіна

Лидия Булыгина Лікар-стоматолог
Спеціалізується: лікування та профілактика пародонтиту, ендодонтія, лікування та реставрація зубів.
м. Київ
вул. Новомостицька 25Б
Пн - Пт: 09:00 - 19:00
Сб - Нд: 09:00 - 19:00
Ліцензія МОЗ
від 05.01.2021 № 23/21/М