Рентген зуба, 3D КТ, панорамний знімок – у чому різниця

Максим Макаренко

Максим Макаренко Спеціалізується: хірургія, імплантологія, пародонтологія та протезування

Рентген → радіація → ризики захворіти. Приблизно така послідовність вибудовує уяву багатьох пацієнтів стоматологічних клінік, яким призначається рентген-діагностика.

У цій статті розповімо про те, які види рентген-діагностики існують у стоматології, чи варто боятися рентгена зубів, чи можна робити рентген зубів вагітним і навіщо потрібний рентген щелепи дитини з молочними зубами.

Що можемо дізнатися завдяки рентгену зубів?

Імплантація зубів, протезування, синус-ліфтинг, лікування каналів зубів – усі ці операції неможливі без рентген-досліджень. Зробити рентген-знімок зубів необхідно, щоб оцінити стан кісткової тканини, перевірити вміст каналів, виявити розвиток прихованого карієсу, який може з'являтися під пломбою, коронкою або в міжзубних проміжках.

Також, рентген дослідження показує стан періодонту (тканини навколо кореня зуба) та пародонту (тканини навколо всього зуба), тріщини або запалення каналів.

За допомогою рентгену стоматолог може встановити більш точний діагноз, особливо якщо скарги пацієнта та симптоми дозволяють припустити кілька хвороб чи коли немає явних руйнувань зуба.

Які є види рентген-досліджень?

Залежно від завдання яке стоїть перед стоматологом, він може призначити один із трьох існуючих видів рентгенографії: внутрішньоротовий рентген-знімок, панорамний рентген-знімок, комп'ютерну томографію сегмента або всієї щелепи.

  1. Внутрішньоротовий дентальний рентген (ТРГ) використовується, коли необхідний прицільний знімок одного зубу або кількох розташованих зубів (від одного до чотирьох).
  2. Якщо потрібно скласти уявлення про щелепу загалом, оцінити стан гайморової пазухи, скронево-нижньощелепного суглоба, підготуватися до видалення зуба мудрості, протезування – призначають панорамний знімок зубів (т.зв. ортопантомограму, ОПТГ).
  3. Комп'ютерна томографія (КТ) є незамінною при плануванні операцій з кісткової пластики, синус-ліфтингу або імплантації зубів.

Отже, пропоную поговорити про кожен вид рентген-дослідження.

Внутрішньоротовий рентген зуба (ТРГ)

Багато пацієнтів хвилює питання про те, чи шкідливо робити рентген зубів. Доза рентгенівського опромінення, яке отримує людина під час прицільного рентген-знімку зуба, становить 2 мікроЗіверта (Зіверт — це одиниця, яка використовується для позначення кількості опромінення).

Раніше, для отримання рентгенівського знімка використовувалася плівка, схожа на ту, що встановлюється у фотоапарат. Саме на неї проектувався знімок.

Цифрові технології дозволили замінити традиційну для рентгену плівку на чутливий датчик, що трансформує рентгенівські промені у цифровий сигнал. При цьому, випромінюючий апарат залишається тим самим, змінюється лише пристрій, що сприймає рентген-випромінення. Але, для цифрового датчика потрібна витримка вп'ятеро коротша, ніж для плівки, а отже, і доза опромінення знижується пропорційно.


Варто знати, що деякі звичні харчові продукти від природи є радіоактивними. Наприклад, банани, — через калій-40, що міститься в них.


З'їдаючи один середній банан, ми отримуємо опромінення близько 0,1 мікрозіверта. Відповідно, один прицільний рентген знімок дорівнює дозі опромінення від з'їдених 20 бананів. А інформацію про «банановий еквівалент» ви можете знайти у Вікіпедії.

Панорамний знімок зубів (ОПТГ)

Дуже важливо зробити панорамний знімок для визначення положення та стану "зубів мудрості". А ортопантомограма (скорочено ОПТГ) може дати адекватне уявлення про зуби "вісімки" ("зуби мудрості", треті моляри), прицільний знімок тут не дуже допоможе. Тому досвідчені стоматологи вирішують, лікувати чи видаляти зуби мудрості лише після рентгена всієї щелепи (ОПТГ).

Також, зробити ортопантомограму необхідно і при плануванні ортодонтичного лікування брекетами або елайнерами.

Як роблять панорамний знімок зубів?

Щоб зробити панорамний знімок зубів, не потрібно ніякої підготовки. Необхідно лише зняти прикраси: сережки, ланцюжки, пірсинг, щоб на знімку не було спотворень, а важливі деталі не виявилися закритими так званими «артефактами». Вас розташують коло апарату, вдягнуть спеціальний захисний комір і попросять прикусити пластиковий тримач, а рентгенівський випромінювач разом із плівкою або цифровим датчиком обертатимуться навколо вашої голови не більше 15 секунд.

Ортопантомограма щелеп що зроблена на цифровому апараті відразу передається на комп'ютер лікаря. Зберігати такий знімок набагато легше: він просто залишиться в електронній картці пацієнта і може бути переглянутий у будь-який час.

Чи шкідливо робити ортопантомограму?

Електронні апарати вже майже витіснили плівкові. Їх вартість вища, але при цьому їм не потрібно великої кількості витратних матеріалів, як для плівкових ортопантомографів. На відміну від панорамного знімку на плівці, цифрова ортопантомограма не загубиться, а отже, пацієнту не доведеться знову піддаватися рентген-опроміненню, яке є під час проведення такого дослідження зубів, хоч і в дуже малих дозах - всього 7 мікрозівертів. До речі, опромінюючий вплив плівкових апаратів у кілька разів вищий, ніж електронних.

Комп'ютерна томографія зубів (3D КТ)

Якщо ви прийшли до ортодонта, щелепно-лицевого хірурга або імплантолога на консультацію, швидше за все, одним із перших призначень буде комп'ютерна томографія (КТ) щелепи. Це дуже точний метод діагностики, що дозволяє лікарю подивитися зображення щелепи пацієнта під будь-яким кутом та у будь-якій проекції.

КТ, на відміну від панорамного знімка, дає об'ємне зображення щелепи без спотворень і дозволяє заглянути в будь-який шар тканин, зробивши своєрідний віртуальний зріз, без необхідності проводити пацієнту зайві травматичні процедури.

Як зробити 3D КТ зубів?
  1. Стоматологічний комп'ютерний томограф трохи нагадує ортопантомограф. Під час процедури пацієнт стоїть або, в особливих випадках, сидить.
  2. На шию надягають захисний фартух зі свинцевим прошарком.
  3. Пацієнт зубами здавлює спеціальну накусочну пластину, чолом упирається у фіксуючу опору, а руками тримається за ручки. Це дозволяє йому зайняти правильне положення та не рухатися на час прибл. 14-24 секунди (залежно від вибраного режиму дослідження). Саме стільки часу необхідно, щоб площинний сенсор томографа зробив один оберт навколо голови пацієнта. За цей час датчик встигає зробити близько 600 знімків у різних проекціях.

 

Обробка даних та побудова 3D-моделі займає ще кілька хвилин плюс запис даних на диск. Через 10-15 хвилин точна інформація про стан вашої зубощелепної системи у вас в руках.

Комп'ютерний знімок зубів: показання

Серед показань до КТ щелепи — аномалії будови щелепи, скронево-нижньощелепного суглоба, наявність зубів, що не прорізалися або прорізалися не до кінця, складні переломи щелеп, пошкодження зубного ряду, підготовка до щелепно-лицьових операцій.

Також, комп'ютерна томографія значно перевершує ортопантомографію за інформативністю при плануванні імплантації зубів, при діагностиці запалень в області коренів зубів, визначенні кількості коренів та кореневих каналів зуба, діагностиці тріщин у коренях та виявленні пухлин на початковій стадії.

При плануванні синус-ліфтингу чи кісткової пластики також доведеться зробити 3D КТ зубів. Якщо кісткову тканину добре видно і на панорамному знімку, то КТ дозволяє розглянути м'які тканини, кров'яні судини, канали та зміни слизової оболонки. Вважається, що 3D знімок зубів більш інформативний, ніж один панорамний знімок і набір прицільних знімків усіх зубів разом.

Чи шкідливо робити КТ зубів

Променеве навантаження КТ коливається в районі 13 - 166 мікрозівертів. Кількість променевого навантаження від КТ залежить від типу знімка, це може бути КТ сегмента з трьох зубів, КТ знімок однієї щелепи або одразу двох щелеп. Менше знімок – менше опромінення.

13 - 166 мікроЗіверта - це відносно небагато, якщо врахувати, що верхній поріг променевого навантаження в дослідницьких цілях дорівнює 2,4 міліЗіверта на рік. Але, якщо порівнювати КТ з рентгеном зуба, де опромінення відбувається в діапазоні 2 мікроЗіверта, то КТ-знімок зубів вже не здається таким нешкідливим.

Прийнято вважати, що умовно нормальна доза опромінення від перельоту в літаку становить 20 мікрозівертів на годину, тоді ми можемо говорити, що КТ однієї щелепи дорівнює чотиригодинному перельоту літаком.

Чи можна робити рентген зуба під час вагітності?

До вагітності слід готуватися заздалегідь. До плану такої підготовки потрібно обов'язково включити відвідування стоматолога. Однак, якщо так сталося, що необхідно зробити рентген зуба під час вагітності, слід керуватися конкретними показаннями і прислухатися до вказівок лікаря.

Не рекомендується робити КТ у першому триместрі вагітності і краще утриматися від нього до п'ятого місяця. Досвідчений лікар завжди розглядатиме необхідність променевого навантаження вагітної пацієнтки, виходячи із співвідношення користі для матері та ризику для плода.

Також, слід стежити за тим, щоб загальна доза опромінення за період вагітності не перевищила 1 міліЗіверт. Варто пам'ятати, що набагато більше шкоди, ніж сам рентген, вагітним може спричинити стрес від походу до лікаря та занепокоєння про безпеку тієї чи іншої процедури, не кажучи вже про біль.

Чи небезпечний рентген зуба при грудному вигодовуванні?

Рентгенологічне випромінювання не накопичується у навколишньому середовищі, а подібно до світлових хвиль, проходить крізь об'єкти. У щільному середовищі затримуючись трохи довше, у більш розрідженому — трохи менше. Так що всім, кого хвилює питання, чи можна матері-годувальниці робити рентген зуба, слід відповісти: «Так, можна». Опромінення не «зіпсує» молоко. Воно може затриматися лише у самих молочних залозах.

У стоматології використовуються мікродози опромінення, в десятки та сотні разів менші, ніж визнані небезпечними та викликають негативні наслідки. Отже, рентген зуба при грудному вигодовуванні за наявності показань та високої якості апаратів досить безпечний.
Для власного заспокоєння після процедури можете пропустити одне годування – цього буде достатньо.

Навіщо робити рентген зубів дитині?

Для адекватної діагностики хвороб ротової порожнини дітей і підлітків лікарю необхідно мати якомога більшу інформацію. Таку інформацію може надати рентген молочних зубів дитини. Знімок молочних зубів дитини покаже, чи є карієс між зубами, чи не змінено коріння зубів, як розташовані зачатки постійних зубів.

Стоматолог може спрогнозувати терміни випадіння молочних зубів та виявити ретиновані або викривлені зачатки зубів.

Така рання діагностика дозволяє розпізнати ймовірне викривлення прикусу та запобігти його. На цій стадії виправити прикус набагато простіше, до того ж, є можливість уникнути у майбутньому носіння брекетів.

Підсумок

Сучасна стоматологія неможлива без рентгенографії. Цей метод діагностики дозволяє зазирнути у ті області у ротовій порожнині пацієнта, які раніше були недоступні для ока.

Ну, а щодо опромінення, то сучасні рентген-дослідження не такі вже й небезпечні. Якщо розглянути визнані допустимими дози опромінення, то без особливої ​​шкоди для організму на рік можна робити приблизно 300 знімків прицільних зуба або 100 цифрових ортопантомограм або 20 комп'ютерних томограм щелеп. Але це не означає, що їх потрібно стільки робити. Та й кому стільки знімків потрібно? Насправді, користі від рентгена буде більше, ніж шкоди.

Повторюся, рентген щелеп можна і потрібно робити, якщо є загроза здоров'ю невидимої частини зубів. рентген-дослідження зможе показати запалення коренів зубів або стан "зубів мудрості". Але, пам'ятайте, що рентген потрібно робити тільки за показаннями, і не в профілактичних цілях. Переконливих доказів того, що щорічні чи профілактичні рентген-дослідження потрібні всім - немає.

Сподіваюся, ця інформація була корисною для вас!

м. Київ
вул. Новомостицька 25Б
Пн - Пт: 09:00 - 21:00
Сб - Нд: 09:00 - 21:00

Ліцензія МОЗ

від 05.01.2021 № 23/21/М